پزشکی, وبلاگ-اخبار

قارچ سیاه و مرگ و میر کرونا

قارچ سیاه

قارچ سیاه و مرگ و میر کرونا

قارچ سیاه و مرگ و میر کرونا در روز های اخیر شاهد هرج و مرج در بیشتر کشور ها هستیم؛ به همان میزان نیز ترس افراد جامعه در این برهه از زمان افزایش یافته و جوامع را دچار دگریستی و اضطراب عمومی کرده است. که به این بیماری “عفونت موکورمیکوز ” هم میگویند .

اما در یکی دو سال اخیر بعد از آمدن ویروس کرونا یا همان کویید 19 که از کشور چین شروع شد. باعث شد که سیستم بدنی مردم پایین بیایید و بعد از آن مبتلا به عفونت موکورمیکوز شوند .

چگونگی ابتلا به قارچ سیاه :

گفته شده که بیماری  قارچ سیاه  از طریق دستگاه های رطوبت ساز مخازن اکسیژنی که به شدت کثیف هستند در بیمارستان ها خانه ها مراکز کشاورزی در حال پخش است و باعث همه گیر شدن این بیماری میشود . روش انتقال این بیماری در بیمارستان ها میتواند چسب های پزشکی ملحفه ها و دیگر تجهیزات پزشکی باشد .

کشور امریکا میگوید منبع این بیماری در کپک و مواد آلی پوسیده در داخل خاک است . و از طریق بریدگی اعضای بدن و یا زخم و پوست وارد بدن انسان میشود و همچنین روی سینوسها مغز و ریه تاثییر چشم گیری دارد . و البته نکته مهم این است که عفونت قارچ سیاه از طریق افراد انتقال ندارد .

افرادی که بدن آن ها از سیستم ایمنی پایینی برخوردارند نباید با خاک یا باغبانی ارتباط مستقیمی داشته باشند .

اگر قسمتی از بدن انسان مبتلا به این عفونت شود علائمی مثل قرمزی تاول یا تورم پوستی در پوست خود مشاهده میکنید .

ایا عفونت موکورمیکوز خطرناک است ؟

از آن جایی که این عفونت همه گیر شده و به سرعت در حال بخش بین مردم است باید هر چه سریع تر از بین برود .به این دلیل است که جراحان و پزشکان مجبور می شوند چشم و فک بیماران را بردارند تا باعث جلوگیری این عفونت به مغزاشان را بگیرند .

دانشمند کشف کرده ان که کنترل و پیگیری این بیماری به نرخ 54 درصد رسیده است . اگر افراد مبتلا به این بیماری شوند احتمال دارد طی چند روز کوتاه جان خود را از دست بدهند .

کشور پرجمعیت هند در طول سال حدود بیش از ده نفر به عفونت موکورمیکوز و یا شباهت به این بیماری را در کشور شناسایی میکنند .

بدن انسان توانایی به دفع این بیماری را دارد ولی کسانی که از بدن ضعیف برخوردارند مثل سرطان پیوند اعضای بدن نمی توانند در برابر این بیماری مقاومت کنند .

درمان قارچ سیاه چیست ؟

شاید سوالی برای شما پیش اید که ایا کشور هندوستان درمانی برای این بیماری در نظر گرفته است یا خیر ؟

بله کشور هند با کمبود  «آمفوتریسین بی» روبرو شده است که یکی از داروهای اصلی عفونت موکورمیکوز برای افرادی که به این بیاری مبتلا شده اند محسوب میشود . کشور هند و شرکت های این کشور در تلاش اند  که تولید آمفوتریسین بی را بیشتر کند .

البته مردمان و وزارت بهداشت این کشور هم به اعتراض در امده اند که زمانی قارچ سیاره را در کشور شناسایی کردن باید اقدام به کشف و تولید بیشتر  این دارو میکردند .

دولت در جواب مردمان کشور گفت : ما در تلاشیم هر چه سریع تر تولید این دارو را دو برابر کنیم .

و همچنین متخصصان کشور هند میگوید برای درمان این عفونت باید خیلی زود متوجه آن شویم تا بتوانیم با داروی آمفوتریسین بی فرد بیمار را درمان کنیم در غیر این صورت بیمار را از دست می دهیم زیرا این عفونت در بینی و سینوزیت و ریه رشد چشم گیری دارد .

قارچ سیاه در کشور ایران :

گفته شده است که این بیماری عوارض خطر ناکی ندارد . اما اگر قارچ سیاه در جامعه همه گیر شود با مرگ و میر زیادی روبرو میشویم . همچنین کشور هندوستان به دلیل استفاده بی رویه از کورتون و دگزامتازون باعث شد که این عفونت به وجود بیاید و پخش شود . البته این بیماری را در ایران به طور رسمی اعلام نکرده اند .

قارچ سیاه و مرگ و میر کروناعلائم قارچ سیاه چیست ؟

از علائم بیماری قارچ سیاه  میتوان به سیاه شدن روی بینی قرمز شدن چشم ها و درد آن ها ترشحات سیاه درد در بعضی از اطراف صورت و ضعیف شدن چشم و تار دیدن و همچنین درد دندان اشاره کرد .

کرونا یا همان کووید 19 چیست ؟

کرونا در اواخر بهمن سال 1398 وارد ایران شد البته شروع این بیماری از کشور پرجمعیت  “چین” بوده است و به گذشت زمان تمام کشور های کره زمین را مبتلا کرد .

این بیماری در تمامی افراد نفوذ میکند و سر انجام باعت مرگ بیمار میشود  و همچنین  به دستگاه تنفسی آسیب میزند ؛ وهمچنین افرادی که بیماری دیابت قند خون سرطان و یا افرادی که عمل باز جراحی پیوند اعضای بدن انجام داده اند را بیشتر درگیر میکند .

قارچ سیاه و مرگ و میر کروناویروس کرونا چگونه انتقال پیدا میکند ؟

ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با کسی که این بیماری را دارد انتقال پیدا میکند . فرد بیمار اگر در دوره بیماری خود جایی را لمس کند آن محدوده را الوده میکند .و همچنین از طریق دهان چشم بینی  تماس دست نیز قابل انتقال است .

جلو گیری از انتقال کرونا چگونه است ؟

  • رعایت بهداشت فردی و اجتماعی؛
  • ضدعفونی کردن و شست وشوی مداوم دستها؛
  • نوشیدن زیاد مایعات و رعایت فاصله ی اجتماعی ؛
  • استفاده از ماسک در مکان های  عمومی ؛

 

از علائم کرونا میشود به موارد زیر اشاره کرد :

سرفه درد بدن تب و لرز سر درد گلو درد مشگلات تنفسی شدید از دست دادن بویایی و شنوایی به مدت 1 هفته یا حتی بیشتر میتواند علائم کرونا باشد .

زمانی که کرونا به کشور هند رسید اعلام کرد که طی چند روز گذشته امار مبتلایان ویروس کووید 19 به بیش از 7000 نفر رسیده است .اها قبل از این بیماری هنگامی که در گیر عفونت قارچ سیاه شده بوده اند سالانه بیشتر از 20 نفر امار مبتلا به این عفونت را نداشته اند.

کرونا ویروسی است که وقتی وارد بدن میشود حدود 5الی14روز طول میکشد که بدن انسان به آن واکنش نشان دهد در این مدت هیچ نشانه ای از کرونا در بدن فرد مشخص نیست.

این ویروس در همه افراد به طور یکسان واکنش نشان نمیدهد . در بعضی از افراد عفونت شدید است و بدن فرد به شدت واکنش نشان میدهد و بهتر است در بیمارستان بهبود یابد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *