گوناگون

ترکاندن جوش های صورت

ترکاندن جوش های صورت

ترکاندن جوش های صورت از جمله مشگلاتی است که خانم ها و آقایون در تمامی سنین با آن برخوردارند . در سنین نو جوانی دختر ها و پسر ها بیشتر درگیر جوش های صورت خود هستند البته فقط محدود به سن نو جوانی نیست .بسیاری از خانم ها هنگاهی که جوش می زنند به فکر درمان آن می افتند .بهتر است قبل ازدیده شدن جوش در صورت با رسیدگی به پوست و استفاده از ماسک های طبیعی در خانه از پوست خود مراقبت کنیم .

ترکاندن جوش های صورت؛

افرادی که جوش های سر سفید می زنند منافذ پوستاشان بسته شده است یا به دلیل چرب بودن پوستشان جوش های سر سفید می زنند یکی دیگر از دلایل می تواند مشگلات هورمونی باشد.

جوش های سرسفید به شکل بر آمده و بزرگ بر روی پوست منافذ بسته می آید و دور آن قرمز و کمی هم درد دارد . برای از بین بردن این جوش ها نباید آن هارا از صورت جدا کنیم و چربی ها را در بیاوریم .این کار باعث زخم شدن جای آن می شود .

جوش های سر سیاه به صورت ریز و سیاه بر روی صورت دیده می شود. این جوش ها ظاهر بزرگی ندارند و به حالت طبیعی بر روی صورت پدیدار می شود شما می توانید با فشار دادن جوش آن ها را در بیاورید . البته توصیه می شود این کار را نکنید زیرا باعث زخم شدن صورت می شود و در نتیجه جای زخم روی پوست صورت باقی می ماند .

ترکاندن جوش های صورت

ترکاندن جوش صورت

 علت های جوش در صورت :

قبل از درمان جوش های خود ابتدا باید علت جوش را پیدا کنید . سپس به دنبال بهبود آن ها باشید .

 • استرس
 • استفاده از لوازم آرایش نا درست
 • قلیان
 • تغییر هورمون ها در نوجوانان

افرادی که غذاهای فست فود  سوسیس و کالباس استفاده زیادی دارند جوش های بیشتری هم می زنند و همچنین شکلات شیرینی در روز هم باعث جوش ها در صورت می شود . البته اگر به آن ها دست نزنند بعد از مدت کوتاه از بین می روند .البته بعضی از افراد ممکن است به مواد غذایی حساسیت داشته باشند و با بروز جوش مواجه شوند .

استرس در بعضی از افراد باعث می شود جوش بزنند .با بالا رفتن استرس در خانم ها و آقایان هورمون کورتیزول شدید می شود و درصد چربی بالا می رود با بروز جوش روبرو می شوند .

رعایت بهداشت صورت برای جلوگیری از جوش بسیار موثر است .اگر از لوازم آرایش غیر استاندارد استفاده کنید باعث می شود صورتتان نسبت به آن ها واکنش نشان دهد و باعث جوش شود .در طول روز بهتر است 2یا 3 بار صورت را شست و شو دهید و از آلودگی حفظ کنید .از ترکاندن جوش ها هم به شدت خود داری کنید این کار باعث زخم شدن و ایجاده چاله و لکه های پوستی می شود .

استفاده از غذاهای تند و فلفل دار می تواند روی بدن شما تاثیر بگزارد و باعث بروز جوش در صورت شما شود .بهتر است استفاده زیاد از غذاهای تند را کنار بگذارید .

درمان های جوش صورت :

ترکاندن جوش های صورت می تواند درمان هایی داشته باشد :

 •  آب لیمو
 • یخ
 • ماسک های خانگی و طبیعی
 • خمیر دندان
 • بخور صرت

آب لیمو یکی از موثر ترین روش ها برای بهبود جوش است .بهتر از است هر شب آب لیمو را قبل از خواب به صورت خود بزنید و اگر جوش های شما باز باشند ممکن است باعث سوزش آن ها شود .

نباید یخ را به طور مستقیم بر روی جوش های خود قرار دهید .روش درست آن این است که یخ را در داخل یک پارچه قرار دهید و سپس برای چند دقیقه روی جوش خود بگذارید .این روش زمانی مناسب است که به تازگی جوش زده اید و هنوز عفونتی نشده است .

بعد از گذاشتن یخ بهتر است خمیر دندان را هم رو صورت بگذارید تاثیر آن را چند برابر می کند .بهتر است از خمیر دندان های رنگی و ژله ای استفاده نکنید فقط خمیر دندان سفید و بی رنگ . عسل یکی از روش های طبیعی برای درمان جوش در خانه است . می توانید این ماسک ها را 2تا3 بار در هفته استفاده کنید .

ترکاندن جوش های صورت

درمان جوش صورت

وقتی پوست صورت زیاد در معرض نور آفتاب قرار می گیرد صورت را تیره می کند .قبل از بیرون رفتن از خانه بهتر است از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید این کرم ها در جلوگیری از جوش بسیار موثر است . جلو گیری از کمبود آب هم بی تاثیر نیست .بهتر است در روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید .این باعث می شد آب بدن به میزان کافی باشد و در نهایت از جوش زدن جلو گیری میکند .

عوارض ترکاندن جوش ها :

ترکاندن جوش های صورت می تواند باعث بروز جوش های بیشتر شود و مدت طولانی تری باقی بماند .با در آوردن جوش ها و دست زدن به آن ها باعث می شود چرک های دست به صورت انتقال یابد و باعث عفونت شود .بهتر است که اصلا به جای جوش دست نزنید اما قبل از آن دست هایتان را به خوبی شست و شو و ضد عفونی کنید .

افرادی که پوست تیره تری دارند جای جوش و لکه های آن بیشتر در معرض دید قرار می گیرد .بهتر است اصلا دستشان را به سمت صورتشان نبرند .و صبوری کنید بگزارید خودشان خوب شوند .

از دیگر عوارض ترکاندن جوش می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تشکیل نودول ها تشکیل کیست
 • زخم شدن آن
 • لکه های تیره و قهوه ای
 • چاله های صورت

جوش های التهابی بسیار حساس تر هستند و احتمال این که زخم و حفره شوند بسیار زیاد است . پوست صورت بسیار حساس است بهتر است اصلا به پوست خود دست نزنید این کار باعث می شود پوست تحریک شود و باعث جوش شود .

ترکاندن جوش های صورت

عوارض ترکاندن جوش

برای درمان همیشگی جوش چه باید کرد ؛

سعی کنید به آرامی و لطافت پوست خود را شست و شو دهید .از آب گرم و آب سرد خود داری کنید  آب ولرم بهترین گذینه است .از ژل های شست و شو برای صورت استفاده کنید این باعث می شود منافذ صورت بسته شود .بهتر است 2 بار در روز صورت را با ژل تمیز کنید تاثییر بیشتری در پوست دارد و جلوگیری می کند از جوش های چرکی صورت .

این روش ها موقتی است و برای درمان همیشگی ترکاندن جوش های صورت بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *