وبلاگ

ویروس ایدزHIV

ویروس ایدزHIV

ویروس ایدزHIV :

ویروس ایدزHIV از طریق شامپانزه به انسان منتقل شد که به واسطه ی شکار و خوردن گوشت شامپانزه های آلوده به ویروس نقص سیستم ایمنی اتفاق افتاده است.

ویروس ایدزHIV به سیستم ایمنی بدن حمله می کند.SIV به سیستم ایمنی میمون ها و شامپانزه ها حمله می کند.

آیا HIV از میمون ها نشات گرفته است :

HIV و SIV شباهت های بسیاری و ارتباط های نزدیکی با هم دارند. شامپانزه عامل ویروس نقص ایمنی HIV-1 بوده و طی زمان این ویروس از میمون به انسان منتقل شده است.

شامپانزه 2 گونه ی میمونی کوچک تر را شکار کرده و تغذیه می کند ار آنها .میمون های کوچک تر باعث آلوده شدن شامپانزه ها به 2 گونه ی متفاوت SIV شدند.

ویروس ایدزHIV

SIVCPZ :

این 2 گونه با هم مخلوط شده اند و نوعی سوم از ویروس نقص ایمنی بنام SIVCPZ را تشکیل دادند که در شامپانزه ها منتقل می شود که انسان را هم می تواند آلوده کند.

از زمانی که HIV وارد بدن می شود تا بروز ایدز ایدز  بین 6 ماه تا 10 سال یا بیشتر طول می کشد در این مدت اگرچه فرد ظاهرا سالم به نظز می رسد ولی ممکن است ویروس از او به دیگران منتقل شود.

انتقال HIV به دیگران:

عمدتا از طریق آمیزش جنسی بدون مراقبت یا محافظت نشده ( بدون کاندوم  مانند مقعدی یا دهانی ) انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در زمان بارداری ، زایمان و یا شیردهی منتقل می شود.

مایعات بدن مانند بزاق و اشک و از طریق عطسه و سرفه قابل انتقال نیست.

ویروس ایدزHIV چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسانی ، ویروسی است که به سلول هایی حمله می کند که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می کند که باعث آسیب پذیری بیشتر شخص در برابر عفونت ها و بیماری های دیگر می شود.

اگر HIV درمان نشود چه اتفاقی می افتد:

اگر ویروس ایدزHIV درمان نشود منجر به به بیماری ایدز ( سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود که HIV  هیچ درمانی ندارد. که مادام العمر در بدن می ماند.

با مصرف داروی HIV  ( که به آن درمان ضد ویروسی ART می گویند) افراد می توانند بیشتر و زندگی سالم و طولانی تر داشته باشند و دیگر آن را به شریک جنسی خود منتقل نمی کنند.

اچ آی ویاز کجا بفهمیم به HIV  مبتلا شده ایم:

تنها راه تشخیص آلوده بودن آزمایش است که هم در آزمایشگاه ها و بسیاری از کلینیک پزشکی و کمپ ترک اعتیاد و مراکز بهداشت ارئه می شود.

ایدز نوعی بیماری است که وقتی ویروس به دستگاه ایمنی حمله می کند توسط ویروس نقص ایمنی ایجاد  می شود.

آزمایش برای تست HIV وجود دارد؟

آزمایش اسید نوکلئیک ( NAT) :

که به دنبال ویروس واقعی در خون است که از ورید خون گیری می کنند این آزمایش مشخص می کند که فرد HIV  دارد یا مقدار ویروس در خون را نشان می دهد و به آزمایش بارویروسی HIV  است.

این آزمایشات بسیار گران است اگر علائم اولیه عفونت HIV  را داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش انتی ژن/آزمایش انتی بادی هم به دنبال آنتی بادی HIV و هم آنتی ژن است. در این حالت که در معرض HIV  قرار می گیرد آنتی بادی ها توسط ایمنی بدن تولید می شوند.

آزمایش انتی بادی:

این آزمایش ها روی خون و مایعات دهانی صورت می گیرد و همچنین روی ادرار هم انجام می شود.

آزمایش آزمایش انتی بادی منفی :

به این معنی نیست که  فرد HIV ندارد بلکه به دلیل دوره پنجره است. اگر دوباره آزمایش دهید در طی دوره پنجره در معرض HIV نباشید و نتیجه منفی بر فرد HIV ندارد.

مراحل ویروس ایدزHIV :

ابتلای حاد، دوره ی نهفتگی، و ایدز

ایدزابتلای حاد:

دوره ی اول ابتلا به ویروس ایدزHIV خیلی از افراد 2 تا 4 هفته بعد از مواجهه با این ویروس علائمی مانند انفولانزابا توده های بزرگ و کوچک پروتئینی و گلبول سفید و اجزای لنفی و مایعات میان بافتی در فرد آلوده می شوند در افراد زیادی هیچ نشانه ای ندارد و فرد تا آخر عمر مبتلا به ویروس است. و به صورت پنهان به بقیه منتقل می کند.

علائمی مانند تب و بزرگی گروه لنفی و گلودرد و سردرد و یا زخم دهان و اندام تناسلی وجود دارد. بثورات پوستی تا 20 درصد اتفاق می افتد که دارای لکه های با لبه ی صاف است.

دوره ی نهفتگی ویروس ایدزHIV :

در این مرحله شخص  وارد دوره نهفتگی یا بی نشانی مزمن می شود. که می تواند از 3 سال تا 20 سال طول بکشد که میانگین این عدد 8 سال است.

در ابتدا هیچ علائمی دیده نمی شود گاها علائم خیلی کم است.  ولی در اتمام این دوره فرد دچار تب و کاهش وزن و مشکلات گوارشی و درد در عضلات می شود.

سندروم نقص ایمنی اکتسابی:

زمانی اتفاق می افتد که سلول های cd4 به کمتر از 200 سلول برسد .

رایج ترین نشانه های هشدار ایدز التهاب ریه  و نزاری یا لاغری به شکل لاغری بیش از حد و برفک است بقیه ی علائم گفته شده تکراری است. عفونت های ناشی از ویروس ایدز بسته به اینکه چه عاملی در محیط اطراف فرد وجود دارد متفاوت است .

اما نهایتا این عفونت ها توانایی این را دارند که همه ی دستگاه های بدن را آلوده کنند و به همین دلیل بدن دچار لاغری و علائم حاد و غیر قابل درمان می شود.

بیماری ایدزبیماری های که با وجود ویروس ایدزHIV در فرد اتفاق می افتد:

بیماری سارکوم کاپوزی و لنفوم و لنفوم دستگاه عصبی مرکزی و سرطان گردن رحم مبتلا می شود.

شایع ترین آن که 20 در صد در افراد مبتلا اتفاق می افتد سارکوم کاپوری است و دومیین مورد متعلق است به لنفوم

علائمی که توسط عفونت فرصت طلب به وجود می آید:

عفونت فرصت طلب توسط میکروب هایی که همیشه اطراف ما هستند به وجود می آید. سیستم ایمنی که سالم باشد می تواند با میکروب ها مبارزه کند و آنها را نابود کند ولی سیستم ایمنی که ضعیف باشد عفونت ها تشدید شده و علائمی شدید ی هم بروز می دهد که بعضی از سرطان را هم زمان به وجود می آورد.

چرا درمان ویروس ایدزHIV مشکل است:

ویروس ایدزHIV از طریق مایعات بدن منتشر می شود و سیستم ایمنی را آلوده می کند و هدف اچ آی وی حمله به سلوی های t که دفاع بدن را در مقابل باکتری ها و عفونت ها را دارند است اچ آی وی می تواند ژنتیک خود را بر روی ژنوم سلول های آلوده کپی کند و باعث تکثیر آنها می شود.

این ویروس در بدن پنهان است و نمی توان تشخیص داد که چه شخصی سالم است چه شخصی آلوده و وقتی بیماری در بدن پیشرفت کند با آزمایش بعد از چن سال می توان فهمید که فرد آلوده است که بدن دیگر آلوده شده  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *