وبلاگ-اخبار

مشگلات دوران بارداری

مشگلات دوران بارداری

مشگلات دوران بارداری از دوره های پر چالش ترین و استرس زا برای هر خانمی است .در این زمان خانم های دچاره ناراحتی خواهند شد و مشگلاتی برای فرد پیش می آید که بعد از مدتی بهبود می یابد .حالت ها و علائم هر زنی در بارداری متفاوت است .اما اگر به یک مشگل نا خوشایند و عجیب برخورد کردید حتما به پزشک مراجعه کنید .

احساس خستگی در بیشتر خانم های باردار احساس می شود که ممکن است این موضوع به رشت جنین ارتباط داشته باشد و یا به دلیل کمبود ویتامین و پروتئین های بدن مربوط باشد .در این دوره باید به اندازه نیاز بدن استراحت داشته باشید .در طول روز سعی کنید حدود 1 ساعت پیاده روی بروید ورزش می تواند روی روحیه و میزان انرژی شما تاثییر مثبت بگذارد و انرژیتان را بیشتر کند . یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید .

به دلیل تغییرات هورمون ها در بدن به فرد باردار احساس حالت تهوع و استفراغ دست می دهد این حالت طبیعی است و نباید نگران باشید .البته این مشگلات فقط در دوران اول بارداری رخ می دهد و بعد از 4 و 5 ماه از بین می رود .اما ممکن است برای بعضی از خانم ها تا اخر بارداریشان از بین نرود . در هنگام صبح به دلیل خالی بودن معده ممکن است فرد بیشتر احساس حالت تهوع کند .

مشگلات دوران بارداری

علائم دوران بارداری

توصیه های ضروری مشگلات دوران بارداری

اگر شما هنگام صبح حالت تهوع دارید بهتر است قبل از پایین آمادن از رخت خواب از مواد غذای خشک یا میوه می توانید میل کنید مثل نان تست ؛ کلوچه. البته بهتر است قبل از خواب از موادی که پروتئین دارد استفاده کنید زیرا به دلیل دیر هضم شدن پروتئیین بسیار مناسب است .

بهترین گذینه برای بهتر شدن حالت تهوع استراحت و خواب کافی است .سعی کنید رژیم غذاییتان را رعایت کنید و در وعده های ناهار و شام را کم تر میل کنید ولی در عوض می توانید زمان آن و فاصله خورد و خوراکتان را کم تر کنید .هر چه آرام تر غذا میل کنید برای معده شما بهتر است .

اصلا از غذاهای سرخ شده پر کالری و چربی بالا استفاده نکنید برای سلامت شما مضر است .اگر نسبت به بوی غذا واکنش نشان می دهید و اذیتتان می کند بهتر است از غذا های سرد استفاده کنید .در صورتی که حالت تهوع شما زیاد و متداوم است بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

مشگلات دوران بارداری

سردرد یکی از مشگلات دوران بارداری است .که می توانید با استفاده از آب یخ در پیشانی و یا پشت گردنتان دردتان را کم تر کنید .به نور خیره نشوید سعی کنید در این دوره از گوشی موبایلات کم ترین استفاده را بکنید از حالت خم پرهیز کنید و شانه هایتان را شل کنید . ورزش یوگا یکی از راه های کاهش سردرد است .دود سیگار و قلیان برای خانم های باردارد مضر است .اگر سردرد و حالت تهوع شما ادامه دار شد و به گذشت زمان بهتر نشد حتما به پزشک مراجعه کنید .

بدون مشورت دکتر و تجویز آن از هیچ قرصی مصرف نکنید .به دلیل استفاده از آهن و ویتامین های مختلف و تغییرات در هورمون ها ممکن است فرد باردار دچاره یبوست شود . و این موضوع باعث فشار در قسمت رحم خواهد شد. برای رفع این مشگل سعی کنید در طول روز حدود 6 تا 8 لیوان آب و آب میوه بنوشید بسیار موثر است .

بارداری باعث گردش خون در بدن می شود .که این موضوع باعث می شود که بدن ورم کند .نباید در مدت زمان طولانی ایستاده باشید و یا نشسته .سعی کنید در طول روز بیشتر قدم بزنید . ورزش در این دوران بهترین گذینه است به سلامت بدن شما هم تاثییر بسیاری دارد . استفاده از کفش های پاشنه بلد خودداری کنید .از خم کردن طولان مدت پاهایتان پرهیز کنید .قبا از خواب حرکات کششی انجام دهید .

گرفتگی بینی و تنگیه نفس در دوران بارداری

در مشگلات دوران بارداری ممکن است احساس سرما خوردگی کنید و یا دوچاره گرفتی بینی شوید .دلیل این تغییرات در بدن هورمان های بارداری است .قبل از مشورت دکتر از اسپری بینی استفاده نکنید .زیرا ممکن است باعث بد تر شدن علائم شما شود . از مایعات آبمیوه استفاده فراوان داشته باشید .دوش آب گرم و استفاده از مرطوب کننده باعث بهتر شدن گرفتگی بینی شما می شود .

فشار رو به بالای رحم و تغییرات فیزیولوژیک منجر به تنگی نفش خواهد شد .در طول پیاده روی و ورزش استراحت کنید .نباید هنگام خواب به پشت دراز بکشید و سرتان بالا تر از بدنتان قرار گیرد . کشیدگی های پوست در دوران بارداری طبیعی است .اسکار ها بیشتر در روی شکم ظاهر می شوند .اما در ران ها باشن و سینه ها هم می توان مشاهده کرد . این اسکار ها بعد از زایمان کاملا از بین نمی رود فقط کمی محو می شوند .شما می توانید با استفاده از رژیم غذای سالم و استفاده از پروتئین مقدار آن را کم تر کنید. با کرم های مرطوب کننده و لوسیون می توانید شکم خود را مرطوب کنید.

مشگلات دوران بارداری

عوارض دوران بارداری

کمر درد در مشگلات دوران بارداری

به علت کشیدگی عضلات و تغییر هورمون ها فرد باردار به کمر درد دچار می شود .اجسام سنگین را بلند نکنید .سعی کنید بنشینید و سپس با کمک گرفتن از زانوهایتان اجسام را بلند کنید .از طولانی مدت ایستادن خودداری کنید .با استفاده از صندلی و قرار دادن پشتی می توانید به کمر دردتان کمک کنید .همچنینن از ماساژ و دوش آب گرم استفاده کنید .در ماه های اخر بارداری گرفتگی عضلات بیشتر در پاها اتفاق می افتد . یکی از مشگلاتی که فرد را اذیت می کند سوزش دل و ترش کردن معده است و با بزرگ شدن رخم و فشار بر روی معده تشدید می شود .

برای بهبود ترش کردن معده باید رزیم غذایی را رعایت کنیم و با خوردن وعده های متعدد با حجم کم می توانیم جلو آن را بگیریم .خم شدن و خوابیدن بر روی شکم می تواند این مشگلات را دوچندان کند .در صورت اذیت شدن و سوزش متعدد می توانید به پزشک مراجعه کنید .شربت های معده می تواند به بهبود شما کمک کند . تغییرات پوست مو به دلیل تغییر هورمون ها طبیعی است .

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با لوازم زنان زایمان و پزشکی در این جا کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *