وبلاگ-اخبار

ترس کودکان را تسکین دهید

ترس کودکان را تسکین دهید

اضطراب از بخش های ضروری در زندگی همه ی ما است که اگر بیش از اندازه پیش برود منجر به ترس خواهد شد در نتیجه روی زندگی فرد تسلط می باید و تعیین و تکلیف را از فرد خواهد گرفت .به خصوص اگر ترس برای افراد زیر 9 سال اتفاق بی افتد باید هر چه سریع تر ترس کودکان را تسکین دهید .

ترس کودکان را تسکین دهید

باید هر چه سریع تر به فکر تسکین کودک خود باشید .والدین باید با مشاوره با پزشکان متخصص اطلاعات خود را بالا ببرند و به فکر چاره ای برای بهبود باشند. فورا با کمک دارو و راهنمایی مشاور تمام تلاش خود را برای بهبود فرزند خود بکنید. شما به عنوان والدین در این شرایط باید هر چه سریع تر اقدام نمایید .مهم ترین نکنه این است که کودک استرس و اضطارب را تجربه می کند اگر این اتفاق هر روز براش بی افتد جلوی موفقیت و فرست های او را در آینده خواهد گرفت. سپس در سنین بالا تر با مشگل مواجه می شود .

ترس در همه کودکان یکسان نیست بعضی ها برای دور ماندن از خانواده و یا ترس از موجودات خیالی و تخیلی و… ممکن است بترسند .البته نباید در همه شرایت نگران باشید بعضی از این رفتار ها طبیعی است مثل رفتن به آغوش یک شخص غریبه و تنها ماندن در خانه .

ترس کودکان را تسکین دهید

ترس در کودکی

علت ترس در کودکان چیست ؟

والدین نباید کودکانشان را تهدید به انجام کاری بکنند و یا اجازه ندهند خواهر یا برادر بزرگ تر کودک را تهدید و یا بترسانند .مشاوران و پزشکان فیلم ترسناک را در سنین پاین توصیه نمی کنند بر این باورند که روی روحیه کودک تاثیرات منفی خواهد گذاشت و ممکن است از ذهنش پاک نشود.

  • ترس از گم شدن
  • تنهایی طولانی مدت
  • توقعات زیادی از کودکان

اگر برای کودک خود تصمیم به گرفتن پرستار را دارید باید شخصی را انتخاب کنید که بتواند بر روی ترس و اضطراب کودک کنترل داشته باشد و یا حتی ممکن است فرزند شما از کسی که برایش انتخاب کرده اید بترسد و واکنش نشان دهد. در مرحله اول شما باید عواملی که منجر به ترس فرزند شما می شود را پیدا کنید .سپس راه های مقابله با آن را پیدا کنید .

باید به کودک خود این اطمینان را بدهید که هیچ وقت او را تنها نمی گذارید .تهت هیچ شرایطی فرزند خود را ترسو خطاب نکنید این موضوع او را ترسو تر خواهد کرد .

الگوهای مناسب برای فرزند خود انتخاب کنید

با خواندن کتاب داستان هایی که کودک نقش قهران را دارد می توانید روی روحیه آن تاثیر مثبت بگذارید. ویا تماشای فیلم هایی که کودکان در آن نقش قهرمان را دارد می تواند بر ترس کودک غلبه کند .سعی کنید همیشه فرزند خود را حمایت کنید و به او بگوید که همیشه موفق خواهد شد و یک فرد بسیار شجاع است.

هنگامی که برای انجام کاری فرزند خود را تهدید می کنید احساس ترس و اضطراب در آن ها ایجاد می شود همچنین امکان دارد در ذهن خود موجودات خیالی تصور کند. در موضوع با ترس های کودکانتان با آن ها صحبت کنید اگر شما توانایی کمک به فرزند خود را ندارید از مشاوره کمک بگیرید. مراکز روانشناسی و پزشکان با توجه به محیط زندگی و شرایط خانواده راهکار ها و روش های علمی را در برابر ترس به کودک ارائه می دهد.

هرگز ترس را برای فرزندانتان یک احساس بد القا نکنید. به فرزندانتان بیاموزید که احساساتشان را بیان کنند .یکی از مشکلات بزرگ کودکان این است که نمی توانند در جمع صحبت و اظهار نظر داشته باشند. و یا حتی پاسخ به سوال هایی که از آن ها می پرسند سخت و خجالت آور باشد. تلاش کنید تا اظهار نظر داشته باشید این باعث می شود مجدد در بحث های دیگر شرکت کنید و ترستان بریزد .

در این شرایط فرد مضطرب واحساس بد به آن ها دست می دهد. اما همه این ها می تواند موقتی باشد ولی اثار منفی در زندگی شخص بگزارد.

ترس کودکان را تسکین دهید- نحوه برخورد با کودکانتان در جمع

ترس کودکان را تسکین دهید

نحوه برخورد با کودکان

سعی کنید در جمع از مسخره کردن کودکان پرهیز کنید و از الفاظ تمسخر آمیز استفاده نکنید .مخصوصا اگر در حضور هم سن و سال و خواهر برادر خود باشند هرگز تحقیر و مورد تمسخر قرار نگیرند. هیچ گاه کودکان خود را تنبیه و تهدید و مجبور به کاری نکنید شاید آن لحظه این روش نتیجه دهد اما ترس کودک را کامل از بین نمی برد.

منتظر بمانید مدتی طول می کشد تا کودک بر ترس های خود غلبه کند. صبوری کنید با فرزند خود صحبت کنید که این موضوع برای شما هم پیش آمده است و جای نگرانی نیست. این باور را به آن ها بدهید که در نهایت می توانند بر ترس خود غلبه کنند. مدام  موفقیت ها و پیشرفت هایی که از گذشته تا حال به دست آورده اند را یاد آوری کنید این موضوع انگیزه به آن ها می دهد. سعی کنید با ترس های خود مقابله کنید و آن را شکست دهید.

تلاش کنید احساس خوب به فرزندانتان هدیه دهید. در این صورت می توانید ترس کودکان را تسکین دهید. اگر با تمام این روش ها ترس کودک ادامه پیدا کند و نسبت به قبل بد تر شده باشد به یک متخصص خوب مراجعه کنید.

شایع ترین ترس ها در دوران کودکی

ترس از تاریکی و تنهایی در بیشتر کودکان وجود دارد .ترس از دکتر و حیوانات هم برای افراد سن پایین طبیعی است .بعضی ها از همان زمان نوزادی احساس ترس را دارند و با بزرگ شدن کودک ترس آن ها جنبه تخیلی پیدا می کند. کسانی که از شیء و بعضی از اجسام  در سنین پایین می ترسند در آینده هم همان حس را خواهند داشت.

والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا مهارت ها و توانایی های خود را کشف کنند .زمانی هر فرد احساس ترس می کند که خطری آن را تهدید کند. برای هر شخص ممکن است ترس نشانه های مختلفی داشته باشد مانند سرخ شدن صورت، گرفتگی صدا، تپش قلب و داغ شدن بدن.

اگر فرزندتان از حیوانی دوری کرد شما به آرامی نزدیکش شوید باعث می شود اطمینان کند که ترسی ندارد و بیاید جلو .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *