وبلاگ

علائم سرطان خون

سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی یا چنگار خون  نوعی سرطان است که مغز استخوان را مورد هدف قرار می دهد  (سرطان بافت هایی که خون ساز است مانند مغز استخوان و سیستم لنفاوی) که باعث درگیر شدن گلبول های سفید می شود که نقش ایمنی و دفاع بدن را بر عهده دارند.

بلاست یا لوکمی چیست؟

گلبول سفید در برابر عوامل خارجی و میکروب ها از بدن محافظت می کند که در بدن به طور طبیعی تقسیم می شوند و در فرد سرطانی مغز استخوان گلبول سفید غیر طبیعی تولید می شود و عملکرد آن هم غیر عادی می شود که به آن بلاست یا سلول لوکمی می گویند.

نشانه های بیماری سرطان خون:

سرطان خون باعث خونریزی و کبود شدن بدن و احساس خستگی زیاد و وجود تب و افزایش عفونت بدن می شود. که علت این امر می تواند نبود سلول های خونی طبیعی به وجود می آید.

تشخیص سرطان خون فقط از طریق آزمایش خون و بیوپسی مغز استخوان صورت می گیرد.

علت سرطان خون:

سرطان خون زمانی رخ می دهد که DNA در سلول خونی بنام لکوسیت جهش پیدا می کند و توانایی خود را برای کنترل و تقسیم از دست می دهد.

سرطان خون چیستانواع سرطان خون

1_سرطان خون لنفوسیتی حاد:

ALL  که با سرعت زیاد پیشرفت می کند که در این بیماری سلول های سالم که وظیفه تولید لنفوسیت های عملکردی را دارند به جای سلول های لوسمی می نشینند و این سلول ها نمی توانند به درستی رشد کنند و بالغ شوند.

سلول های سرطان خون از طریق خون به  اندام ها و بافت های بدن  مانند مغز و کبد و غده های لنفاوی و بیضه ها می روند و در این قسمت ها رشد می کنند و تقسیم می شوند و گسترش پیدا می کنند که باعث بروز علائم سرطان مانند:

علائم شبیه به آنفولانزا است و شامل تب و ضعف ، خستگی و سردرد ، بی اشتهایی ، رنگ پریدگی پوست ، استفراغ و بدن درد. خون ریزی لثه ، خون دماغ شدن ، عفونت های مکرر بدن ، کبودی ، تنگی نفس ، کاهش وزن ، ورم کردن غده ی لنفاوی زیر بغل و معده یا کشاله ی ران و…

درمان لوسمی لنفوسیتی حاد:

درمان این سرطان شیمی درمانی و یا پیوند سلول بنیادی و پرتودرمانی و یا ایمنی درمانی است.

شیمی درمان القایی شروع می شود به بیمار دارو داده می شود و شیمی درمانی تلفیقی برای از بین بردن سلول های سرطانی که هنوز زنده اند در مغز استخوان انجام می شود.

2_سرطان خون میلوئیدی حاد ( AML) :

به این لوسمی ، سرطان حاد میلوژنیک و یا میلوپلاستیک و گرانولوسیتیک یا سرطان حاد غیر لنفوسیتیک می گویند.

در این نوع لوسمی و مغز استخوان بیمار خیلی سریع رشد می کنند که شایع ترین سرطان خون حاد است.

این بیماری به دلیل اینکه مغز استخوان بلاست می سازد این سلول ها هنوز بالغ نشده است و بلاست هایی که به گلبول سفید تبدیل می شوند که قابلیت دفع عفونت ندارند.

در این بیماری مغز استخوان نمی تواند به صورت طبیعی سلول قرمز و پلاکت بسازد پس سلول های غیر طبیعی زود زیاد می شوند و لوسمی سلول سفید و گلبول قرمز و پلاکت بدن از بین می رود.

علائم لوسمی میلوئیدی حاد

عفونت و تب مکرر:

زیرا گلبول سفید از بدن محافظت می کند و دفع عفونت را انجام می دهد این نوع سرطان با تعداد گلبول سفید خون را کم می کند پس حالت دفاع بدن در برابر میکروب ها کم می شود پس بدن مکرر عفونت می کند.

کم خونی:

گلبول قرمز اکسیژن را به بدن می برد کم بودن سلول خونی منجر به حس خستگی و ضعف و تنگی نفس و رنگ پریدگی می شود.

خونریزی یا کبودی:

پلاکت ها خونریزی را کنترل می کنند کمبود پلاکت در خون باعث خونریزی و کبودی می شود که منجر به پتشی و لکه های ریز قرمز در زیر پوست می شود.

درد مفصل و استخوان:

وقتی تعداد سلول سرطانی خون زیاد می شود درد در استخوان و مفصل و یا هر دو دیده می شود.

درمان لوسمی میلوئیدی حاد:

شیمی درمانی و پرتو درمانی و پیوند سلول بنیادی است.

دلیل سرطان خون3_سرطان خون لنفوسیتی مزمن ( CLL) :

این بیماری در بدن کند رشد می کند از لنفوسیت مغز استخوان شروع شده و در داخل خون گسترش پیدا می کند. در واقع این سرطان وقتی رشد می کند که لنفوسیت غیرطبیعی بیشتر از حد واقعی رشد می کند و سلول طبیعی خون از بین می رود و بدن در برابر عفونت ها ضعیف می شود.

علائم سرطان خونن لنفوسیتی مزمن:

چون رشد کندی دارد علائمش مبهم است ولی در بعضی از افراد ممکن است در بدنشان تغییرات کلی اتفاق بیفتد و ضعف و خستگی در بدن زیاد شود علائم شبیه به آنفولازا از دیگر علامت های آن است که تعریق شبانه یا بزرگی غده ی لنفاوی هم از دیگر علائم آن است.

کم خونی:

چون خون اکسیژن را به بدن می رساند کم شدن گلبول قرمز و شمردن گلبول قرمز می تواند این بیماری را ارزیابی کرد. علائم کم خونی شامل ضعف و خستگی و کم انرژی و تنگی نفس است.

لکوپنی:

سلول سفید مسئول تولید آنتی بادی و دفع بیماری هستند توسط لوسمی لنفاوی تحت تاثیر قرار می گیرد. کم شدن لنفوسیت ها باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود.

ترومبوسیتوپنی:

ذرات موجود در پلاکت ها باعث لخته شدن خون می شوند در آزمایش CBC پلاکت خون کم می شود علائمی مانند کبودی و خونریزی بینی و لثه دارد.

ورم غده لنفاوی:

سرطان خون به غدد لنفاوی گسترش پیدا می کند غدد لنفاوی در گردن و و زیر بغل یا کشاله ی ران باعث جمع بیش از حد لنفوسیت سرطانی متورم می شود.

بزرگ شدن کبد و طحال:

لنفوسیت هایی که اضافه هستند در کبد جمع می شوند که باعث بزرگی کبد و طحال می شود. که به فرد حس سیری بعد از خوردن یک غذای کم و از دست دادن اشتها و ورم شکم می شود.

خون و بیماری خون4_سرطان خون میلوئیدی مزمن:

نام دیگر این سرطان ، لوسمی مزمن میلوژن است از سلول مغز استخوان شروع می شود به خون وارد و گسترش می یابد و تمام بدن را در بر می گیرد ولی در هرصورت رشد این بیماری کند است ولی به مرور رشدش سریع می شود.

این سرطان با کروموزوم فیلادلفیا مرتبط است ( کروموزوم PH) کروموزوم دارای ژن هستند.

این کروموزوم PH ناهنجاری است که وقتی کروموزوم 22 شکسته و به انتهای کروموزوم 9 وصل شده به وجود می آید. کروموزوم 9 هم می شکند و به 22 وصل می شود این وقفه باعث به وجود آمدن ژن ABL و BCR می شود که با ترکیب شدن آنها سرطان ایجاد می شود.

علائم سرطان خون میلوئیدی مزمن:
  • خونریزی آسان
  • کاهش بی دلیل وزن
  • تب و نداشتن اشتها
  • عرق شبانه و رنگ پریدگی

5_سرطان خون سلول مویی ( HCL) :

نوعی نادر از لوسمی مزمن CLL  است که به کندی رشد می کند HCL  وقتی اتفاق می افتد که مغز استخوان لنفوسیت هاف بیش از نیاز گلبول سفید تولید می کنند.

وقتی سلول لوسمی زیاد شوند تعداد کمی از گلبول سفید خون و قرمز و پلاکت تولید می شود.

علائمHCL:

  • عفونت وتب
  • ضعف و خستگی
  • کبودی و خونریزی
  • تنگی نفس و درد یا حس سیری در دنده ها
  • ورم غده لنفاوی

درمان HCL:

شیمی درمانی و ایمونوتراپی و جراحی روش درمان HCL است.

6_سندروم میلودیسپلاستیک MDS :

سندروم میلودیسپلاستیک مجموعی از بیماری های نزدیک به هم هستند که باعث پایین آمدن کیفیت عمل مغز استخوان می شود.

سلول موجود درخون و مغز و استخوان میلو نام دارد غیر طبیعی به نظر می رسند که باعث سندروم میلودیسپلاستیک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *