آزمایشگاه

تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی

تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی

تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی جزء تجهیزات آزمایشگاهی هستند . در مطالب زیر انواع ابزارها با ساختارهای متفاوت گفته شده است . علاوه بر این شما می توانید تا حدودی با پارامترهای متفاوت سنجش آشنا شوید .

کدورت سنج :

کدورت سنج یکی از تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی است . ابزاری دقیق است که با استفاده از انعکاس نور توسط ذرات معلق میزان کدورت محلول را اندازه گیری میکند. نور تابیده شده به نمونه یا متفرق شده یا جذب شده ولی عبور نمیکند.

انواع کدورت سنج : 1-کدورت سنج دیجیتال    2-کدورت سنج پرتابل

تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی PH متر

کدورت سنج پرتابل

PH متر یا اسید سنج :

اسید سنج وسیله ای الکترونیکی است که برای سنجش پتانسیل PH + ( میزان اسیدی یا قلیایی بودن ماده ) به کار میرود .

دو قسمت اصلی اسید سنج : الکترود ( سنسور ) ، دستگاه PH متر (ترنسمیتر)

اسید سنج یکی از تجهیزات پرکاربرد اندازه گیری عوامل شیمیایی است .

انواع ph متر :

  • PH متر پرتابل : با استفاده از انرژی الکتریکی باتری کار میکند و در آزمایشگاه ها کاربرد دارد. شامل الکترود قابل تعویض است.
  • PH متر قلمی : نسبت به PH متر پرتابل دقت کمتری دارد و ارزان ترین و کوچکترین نوع PH متر است.
  • PH سنج رومیزی: در آزمایشگاه ها کاربرد دارد و به وسیله آداپتور تغذیه میشود . دارای نگهدارنده الکترود میباشد.
  • PH متر آنلاین و تابلویی : در آزمایشگاه ها ، زراعت ، پزشکی و زیست شناسی کاربرد دارد. به صورت آنلاین PH را نمایش میدهد
تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی

اسید سنج چشمی

Ec متر :

دستگاهی است که به آن هدایت سنج هم می گویند . میزان هدایت الکتریکی یون های رسانای موجود در مایعات به تعداد آنها وابسته است . علاوه بر رسانایی و هدایت ،سختی هم مورد بررسی قرار میگیرد .واحد اندازه گیری هدایت الکتریکی میکرو اهم بر سانتی متر است. این واحد برای آب میکرو یا میلی زیمنس بر سانتی متر است.

Ec متر در اشکال مختلفی به کار میرود : قلمی یا جیبی – انلاین- پرتابل-کنداکتیوی متر  رومیزی

کنداکتیوی متر رومیزی : در این نوع ec متر سه پراب وجود دارد که هرکدام برای بررسی یکی از پارامترهای دما ، کنداکتیوی و PH به کار میرود . PH الکترودی شیشه ای است که با آن میتوان میزان اسیدی بودن و ORP اندازه گرفت. پراب کنداکتیوی مقدار شوری و ec و TDS را به ما نشان میدهد.

TDS متر یا سختی سنج آب :

از این دستگاه برای سنجش ذرات حل شونده موجود در محلولات مایع استفاده میشود.برای آب حل شونده ها یون های نمکی هستند که مورد بررسی قرار میگیرند.

ORP متر :

ORP شاخصی مهم است که برای سنجش آن دسته موادی به کار میرود که در مایعات به ویژه آب و فاضلاب قابلیت اکسید کنندگی دارند.PH بالا با ORP رابطه ی عکس دارد. اکسید کنندگی مواد همان زنگ زدن فلز و تیره شدن سیب یا موز است.مواد احیا کننده موادی هستند که از فرایند اکسیداسیون جلوگیری میکنند پس موادی با PH بالا اکسیدکنندگی کم و احیای بالا دارد .از آنجا که مواد کاهنده الکترون از دست میدهند احیا کننده یا آنتی اکسیدان هستند.

اکسیژن متر محلول یا DO متر :

یکی از مشخصه های مهم برای سنجش آب از نظر کیفی مقدار اکسیژن موجود محلول میباشد (water quality) . به منظور حفظ سلامت و پایداری اکوسیستم های آبی ، سنجش اکسیژن مورد توجه قرار میگیرد.اکسیژن به روش های مختلفی وارد آب میشود که عبارت است از هوادهی با استفاده از روش های مختلف (هوادهی ابشار..) ، تولید اکسیژن با استفاده از فتوسنتز . این موضوع قابل توجه است که لازمه حیات و رشد و بقای انسان ها، گیاهان و جانوران آب با مقدار اکسیژن ویژه ای است.آبی که سالم باشد ، دارای اکسیژن تعیین شده ای بوسیله اکسیژن متر است. این مقدار برابر است با حداقل 5 میلی گرم در لیتر . اگر مقدار این اکسیژن کمتر از 5 میلی گرم در لیتر باشد، این کمبود اکسیژن منجر به نابودی آبزیان میشود. همانطور که کمبود اکسیژن میتواند برای آبزیان زیانبار باشد ، وجود اکسیژن بیش از حد مجاز برای آبزیان مضر است.برای اندازه گیری دقیق اکسیژن بهتر است که هر روز در یک زمان مشخص شده این عمل انجام شود زیرا در طول 24 ساعت غلظت DO میتواند در حال تغییر و نوسان باشد.عوامل طبیعی در میزان اکسیژن محلول نقش قابل توجهی دارند.عوامل طبیعی: آبزیان زیر آب ( هر چه بیشتر باشند DO کمتر) ، ارتفاع زمین تا سطح آب ، دما (هرچه کمتر باشد اکسیژن بیشتر است) ، تجزیه اکسیژن ، فصل و زمان های مختلف در طول روز.

انواع اکسیژن متر:

اکسیژن سنج دستی : اکسیژن متر پرتابل مایعات مدل 98719GT ، مقدار اکسیژن حل شده در آب را اندازه گیری میکند.

تستر: این اکسیژن متر قابلیت اندازه گیری 6 پارامتر اصلی در سنجش کیفیت آب از جمله اکسیژن موجود حل شده در آب ،اسیدی یا قلیایی بودن PH ، میزان هدایت الکتریکی EC ، جامدات حل شده در آب TDS ، شوری salt و دما .

اکسیژن متر پرتابل : این دستگاه پرتابل، رومیزی است.میزان اکسیژن محلول در آب به روش الکتروشیمیایی محاسبه میشود.این اکسیژن متر دستی هم میباشد و علاوه بر دما و اکسیژن ، درصد اشباع اکسیژن را هم اندازه گیری میکند.

اکسیژن متر قلمی : این دستگاه برای اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در مایعات به کار برده میشود. این پارامترها بر اساس واحد PPM میباشد. یک الکترود دارد که نمونه ای از محلول در آن قرار گرفته و غشای تراوا نسبت به اکسیژن از آن نگهداری میکند.

تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی اکسیژن متر

اکسیژن متر محلول

کلرسنج :

کلرسنج قابلیت این را دارد که مقدار کلر آزاد ، ترکیبی و کلر کل محلول در آب را اندازه گیری کند.

 

کلر سنج قلمی و پرتابل 

کلرسنج پرتابل : کلر آزاد، ترکیبی و کلر کل در کلر قابل محاسبه هستند که کلر سنج پرتابل مدل FTC میتواند مقدار کلر باقیمانده آزاد FCL و کلر باقیمانده توتال TCL یا همان کلر کل را اندازه گیری کند.

ترکیب آب و کلر باعث هیدرولیزه شدن کلر در آب شده و منجر به ایجاد اسید هیپو کلرو میشود.HOCL اسیدی ضعیف و حاصل واپاشی است و تبدیل به یون OCL میشود .

کلر سنج قلمی : کلر سنج قلمی نیز می تواند کلر آزاد و کلر کل را محاسبه کند.این کلرسنج دیجیتال است و شامل نوارهایی برای معرفی کلر آزاد DPD-1 و کلر توتال DPD-4 ، پیمانه و جعبه حمل میباشد . اندازه گیری با کلر سنج قلمی به روش DPD است که سازمان حفاظت محیط زیست آن را تایید میکند.

آنالیزور رنگ ( کالر متر) :

آنالیزور رنگ دستگاهی الکتریکی است که ترکیب رنگ های مختلف ، مختصات طیف های رنگی و اختلاف بین آن ها را می سنجد .می توان گفت رنگ سنج دستگاهی است که مختصات رنگ ها در فضاهای رنگی RGB ,XYZ و تغییرات میان آن ها را مشخص میکند .

مدل های رنگ : 

LAB : رنج رنگهایی است که وجود حقیقی ندارد اما انسان میتواند آنها را ببیند. L یا Lightness روشنایی رنگ از محدوده سیاه تا سفید ، a از قرمز تا سبز ، b از زرد تا آبی است . 

RGB : در این مدل رنگی همه ی رنگ های موجود از سه رنگ آبی، سبز و قرمز ساخته میشود . RGB در ایجاد تصاویر روی صفحه نمایش مانیتور و تلویزیون ها کاربرد دارد . 

فضای XYZ : در این فضا رنگ ها میتوانند بر اساس پارامتر های ارزش ، طیف و اشباعیت به یک فضای سه بعدی منتقل شوند. چشم انسان به نورهای های قرمز، سبز و آبی پاسخ می دهد که این تابع های انعکاسی نوری به ترتیب ،X(𝞴) ، (𝞴)Y و Z(𝞴) هستند. پارامتر XYZ می تواند نورهای سبز ، قرمز و آبی را با مزیت استاندارد بودن اندازه گیری کند و تفاوت میان این سه رنگ را مشخص کند. XYZ به یک معادله خطی تبدیل میشود و با استفاده از نمودار دو بعدی XY ترسیم میشود. 

تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی رنگ سنج

رنگ سنج پرتابل

همزن مغناطیسی :

همزن مغناطیسی مایعات موجود در آزمایشگاه را مخلوط و گرم میکند و این عمل با استفاده از یک میدان مغناطیسی انجام میشود. برای کار با این MIXER باید قطعه مغناطیسی را در داخل مایع قرار دهیم . از برخورد مایع و صفحه ، میدان مغناطیسی باعث چرخش میشود. 

میکسر مغناطیسی ساخت تایوان : 

سرعت نسبتا بالا ، به صرفه و سبک وزن ، مقاومت بالا در برابر مواد مضر شیمیایی ، توانایی mix مایعات این همزن مغناطیسی مدل MS-11C ساخت ezdo تایوان است مشتریان زیادی را جذب کرده است .

 

الکترود و لوازم جانبی : PH متر و EC متر های قلمی و پرتابل دارای الکترودهای شیشه ای هستند . لوازم جانبی متفاوتی دارند و محلول آنها بافر و کالیبراسیون است .

رفرکتومتر :

رفرکتومتر دستگاهی است که ضریب شکست نور در لحظه عبور از داخل گازها مثل هوا به نمونه را اندازه گیری می کند . انکسار سنج غلظت قند خون محلول های آبی را تعیین می کند . مقیاس بریکس جامدات موجود در محلولات را با تاثیر چگالی ویژه اندازه می گیرد . مقیاس بریکس قابلیت این را دارد که تانایی محلول را با درصد جرمی بیان کند. درصد بریکس نشان دهنده چگالی مواد جامد در محلول است که با هم رابطه مستقیم دارند. دمای مناسب حین اندازه گیری این مقیاس 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.

چهار گروه اصلی رفرکتومتر ها : چشمی، پرتابل دیجیتال ، آزمایشگاهی و درون خطی . 

رفرکتومتر پرتابل بریکس مدل PDR -108-1 ساخت Ezdo تایوان :

دقت اندازه گیری رفرکتومتر پرتابل بریکس مدل PDR-108-1 ساخت Ezdo تایوان بسیار دقیق میباشد سیستم دمای اتومات ATC ، سرعت پاسخ 2 ثانیه ، وزن مناسب.

 نتیجه گیری:

در اندازه گیری عوامل شیمیایی حتما به شرایطی از قبیل مکان ، شیوه اندازه گیری و دما دقت کنید. تجربه ثابت کرده است آشنایی با تجهیزات اندازه گیری عوامل شیمیایی در سنجش عوامل شیمیایی نقش ویژه ای دارد . قبل از کار با دستگاه پارامتر مورد سنجش آن دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و به دقت اندازه گیری توجه کنید. اگر در جست و جوی تجهیزات مناسب هستید میتوانید به کمپانی TES ساخت تایوان اعتماد کنید . 

 

دیدگاهتان را بنویسید