وبلاگ

انواع میکروتیوپ

میکروتیوب ها ظروف کوچک پلاستیکی هستند که عمده کاربردشان در آزمایشگاه های تحقیقاتی و تشخیص طبی، نگه داری مقادیر کم نمونه و همچنین استفاده در دستگاه های میکروسانتریفیوژ است.

 

در این بخش به بیان انواع میکروتیوپ می پردازیم:

 

انواع میکروتیوپ

تعریف میکروتیوپ:

انتهای میکروتیوب به شکل مخروط بوده و دارای درب پلی اتیلنی متصل به بدنه است. این در قابلیت باز و بسته شدن پی در پی و بدون هیچ گونه تغییر در عملکرد را دارد.

این لوله ها از جنس پلی پروپیلن ساخته می شوند و علاوه بر مقاومت در برابر حلال های شیمیایی و آلی، قادر به تحمل دما در بازه ی 80- درجه سانتی گراد تا 121درجه سانتی گراد هستند.

امکان ضدعفونی کردن میکروتیوبهادر دمای 121درجه سانتی گراد و فشار یک اتمسفر وجود دارد.

میکروتیوب ها نسبتا ارزان بوده و به صورت یکبار مصرف استفاده می شوند. میکروتیوب اپندرف نام تجاری میکروتیوبها یا لوله های سانتریفیوژ است که در حال حاضر شرکت های متعددی با نام های تجاری مختلف، اقدام به تولید میکروتیوب کرده اند.

انواع میکروتیوپ

انواع میکروتیوب :

طبقه بندی میکروتیوبها معمولا بر اساس رنگ، اندازه، قابلیت استریلیزاسیون یا شکل درب و بدنه صورت می گیرد.

  • رایج ترین نوع طبقه بندی میکروتیوبها، بر اساس حجم قابل گنجایش آن هاست. میکروتیوبهای 0.1 و 0.2 میلی لیتری دیواره های نازک و شفافی داشته و برای نگه داری حجم های بسیار اندک نمونه هایی مانند DNA و RNA استفاده می شوند.
  • برای انجام آزمایشاتی مانند استخراج نمونه و یا نگه داری مقادیر خاصی از نمونه های بیولوژیک، میکروتیوب های 0.5، 1.5 و 2 میلی لیتری کاربرد دارند. برای جلوگیری از باز شدن درب میکروتیوبها، قفل ایمنی بر روی شان تعبیه شده که مانع از خروج نمونه هنگام سانتریفیوژ کردن و یا سقوط از میزکار می شود.
  • میکروتیوب با حجم های بالاتر از 5 میلی لیتر اغلب برای دستگاه های سانتریفیوژ استفاده می شود.

 

کاربرد میکرو تیوپ

 

میکروتیوبها در دو نوع استریل و غیر استریل در دسترس اند.

  • معمولا نمونه هایی مانند DNA که حساسیت بالایی داشته و وجود هرگونه آلودگی نتایج PCR را تحت تاثیر قرار می دهد، در میکروتیوب های استریل شده نگه داری می شود.
  • عمدتا میکروتیوبهای با حجم بسیار کم به صورت استریل در دسترس اند و در موارد خاصی میکروتیوب با حجم بالا و استریلیزه کاربرد پیدا می کند.

 

یکی دیگر از انواع دسته بندی میکروتیوبها، طبقه بندی بر اساس رنگ آن هاست.

  • اغلب میکروتیوب ها از جنس پلی پروپیلن شفاف اند، اما در مواردی که ترکیب حساس به نور باشد، نیاز به میکروتیوب رنگی وجود دارد. میکروتیوبها در رنگ های آبی، زرد، بنفش، سبز و قهوه ای تیره تولید می شوند.

 

کاربرد میکروتیوپ

 

از نظر ظاهر و اندازه، میکروتیوبها دارای شکل استاندارد هستند

  • تمام میکروتیوبها در حجم زیر2 میلی لیتر، بدنه استوانه ای و انتهای مخروطی شکل دارند.
  • با افزایش حجم گنجایش، میکروتیوب ها با انتهای محدب تولید می شوند.

 

در هنگام انتخاب نوع میکروتیوب بسته به نوع نمونه و آزمایش موردنظر به مواردی همچون قابلیت اتوکلاو، مدرج بودن، تحمل بالای نیروی گریز از مرکز در سانتریفیوژ، قابلیت باز و بسته شدن مکرر و انتقال حرارت از دیواره های میکروتیوب باید توجه شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *