گوناگون

واکسن کرونا

واکسن کرونا

واکسن کرونا و میزان اثر آن

واکسن کرونا معجزه ای برای تمام کشور ها شده که تمام افراد جامعه انتظارش را می کشند . در اوایل ویروس کرونا که به تازگی بین مردم پخش شده بود همه کشور ها در تلاش واکسن بوده اند اما هیچ کدام از متخصصان دانشمندان نتوانسته بودن پادزهر این ویروس را کشف کنند .

مدت طولانی گذشت دانشمندان با تحقیق راجب این ویروس و تست روش های مختلف بر روی بدن انسان و حیوانات موفق به کشف و تولید پخش واکسن شدند .

در حال حاظر کشور اروپا حدود 26 درصد از مردمان آن ها واکسینه شده اند .کشور اروپا واکسن را برای افراد بالای 16 سال تجویز کرده بود .اما هم اکنون خبر هایی شنیده شده که برای افراد 12 تا 15 سال هم مجاز است .

کرونا در ایران :

قبل تولید واکسن  تعداد مبتلایان به کویید 19 در ایران به بیش از 2 میلیون نفر رسیده بود که بیش از 79 هزار نفر جان خود را از دست داده اند .

بیشترین آمار مبتلا به کرونا کشور امریکا بوده است .

گفته شده است که واکسن در 14 فروردین 1400 وارد ایران میشود . همچنین تصویب شده که تا اخر خرداد ماه تعداد چشم گیری از افراد را واکسینه خواهیم کرد . اولویت واکسینه شدن در ایران با افراد سن و سال دار است .هم اکنون در ایران به ترتیب سنی افراد در حال واکسینه شدن هستن .

واکسن کروناگروه دوم که در اولویت واکسن قرار گرفته کادر درمان اتاق ای سی یو و در ادامه دیگر کادر پزشکی در صف واکسن هستند .و همچنین گفته شده تا پایان 1400 تمام  افراد واکسینه میشوند .

اگر بخواهیم حساب کنیم که در ایران چند درصد از افراد واکسینه شده اند میتوان گفت کمتر از 1 درصد واکسینه شده اند .

در مرحله سوم برای واکسن زندانیان و سرباز خانه ها هستند . در مرحله چهارم افراد بالای 18 سال را در نظر گرفته اند . محققان و دانشمندان و متخصان در تمامی کشور ها در تلاش برای تولید انبوه واکسن بوده اند .

تا هم اکنون با بیش از 167 واکسن کرونا را ساخته اند که تنها 30 واکسن به مرحله تست انسانی رسیده است و همچنین تست این ازمایش ها بدون نتیجه بوده است .البته تمامی این تست ها روی حیواناتی مثل موش یا میمون بوده است . که اگر به نتیجه مطلوب خود نرسید سیستم ایمنی بدن انسان را به خطر نندازند .

واکسن کرونا بزنیم یاخیر ؟

از زمانی که واکسن وارد ایران شد شنیده ایم که واکسن بزنیم یا خیر .سوالاتی که همه مردم را وارد شک و نگرانی کرده ایم

بله واکسن کرونا مورد تایید ایران قرار گرفته است و تا کنون حدود 5ملیون و پانصدو نودو یک هزار نفر واکسینه شده اند . اما اگر بیماری دارید قبل از زدن واکسن حتما به پزشک مراجعه کنید و تایید پادزهر را بگیرید زیرا احتمال دارد عوارض خطر ناکی داشته باشد .

در گذشته افرادی که واکسینه شده اند واکنش های خطر ناکی در برابر آن داشته اند به این علت است که در حال حاظر بعضی از افراد در پادزهر ویروس تردید دارند .

علائم واکسن چیست ؟

افرادی که در دوز اول واکسن علائم داشته اند احتمال میرود در دوز دوم واکسینه ام بدنشان واکنش نشان دهد . اگر در دوز اول بدن بیمار بسیار واکنش نشان داده است باید قبل از دریافت دوز دوم حتما به پزشک مراجعه کنند

  • بدن درد
  • سردرد
  • تب و لرز

گفته شده است که افرادی که واکسینه شده ان باید 14 روز در خانه بمانند .و همچنین با افرادی که هنوز پادزهر را نزده اند هم برخورد نداشته باشند . این شرایط برای موج دوم هم به همین صورت است .

واکسن کروناپزشکان می گویند تمام عوارض ناشی از واکسن کرونا ضعیف و خفیف است . این موضوع نشان دهنده تاثییر مثبت واکسن بر روی بدن انسان بوده .

اگر بعد از واکسن برای درد های بدن اقدام به استفاده از قرص های مسکن شده اید اول به پزشک خود مراجعه کنید و بعد مصرف نمایید .میتوانید از کیسه آب یخ نرمش ناحیه ای که واکسن زده شده برای کاهش درد استفاده کنید .

بعضی ها بر این باور اند که شخصی کرونا میگیرد و بهبود می یابد دیگر مبتلا به کرونا نمیشود پزشکان این موضوع را رد کردند . وقتی فردی مبتلا به ویروس میشود حدود تا 4 ماه بدنشان نسبت به کرونا قوی است و مبتلا به ویروس نمیشود .و بعد از گذشت این مدت بدن فرد میتواند به راحتی به ویروس واکنش نشان دهد .

 

آیا مبتلایان سرطان واکسن بزنند ؟

متخصصان گفته اند که افرادی که سرطان دارند به دلیل سیستم ایمنی بسیار پایینشان حتما واکسینه شوند. توصیه شده که قبل از واکسینه شدن در رابطه با دوز واکسن کرونا با پزشک خود مشورت کنند .

پزشکان گفته اند هیچ مانع ای برای واکسینه شدن افراد مبتلا به سرطان و دیگر بیماری ها وجود ندارد .

افرادی که تا کنون کرونا نگرفته اند هم باید واکسینه شوند . زیرا پزشکان نمیدانند افرادی که به کرونا مبتلا شده اند کاملا ویروس از بدن آن ها خارج شده است یا خیر .

افراد باردار توصیه میشود که در صورت اضطراری نبودن واکسن کویید 19 را استفاده نکنند . دانشمندان هنوز عوارض واکسن را بر روی افراد باردار تشخیص نداده اند .

آیا بعد از واکسن ماسک استفاده کنی یا خیر ؟

بعد از واکسینه شدن مدتی زمان میبرد که بدن انسان ایمن شود . همچنین نمیدانیم که آیا فرد ناقل هست یا خیر .در نتیجه تا زمان که بدانیم واکسن در چه حد تاثییر دارد باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم .

و همچنین گفته شده تا مهر ما سال جاری سعی بر واکسینه کردن کادر اموزش پرورش و دانش اموزان و دانشجویان داریم .

واکسن کرونا فایرز :

واکسن کرونا فایرز باید در دو دوز تزریق شوند .هنگامی که فرد واکسن میزند باید بعد از 21 روز یا 6 هفته بعد دوز دوم واکسن را تزربق کند .این واکسن باید در دمای منفی 60 تا منفی 80 درجه نگهداری شود.

هر چه میزان تزریق واکسن بین دوز اول و دوز دوم بیشتر باشد ایمنی بدن هم بیشتر میشود .

متخصصان ؛واکسن را در تمامی سنین  تست میکنند که به نتیجه مطلوب برسند و دست کم باید 50 درصد از افرادی که واکسن زدن از نتیجه موثری برخوردار شوند .و در نتیجه بعد از برسی های نهایی بازرس هر کشور تصمیم میگیرد واکسن مورد تایید است یا خیر .و تنها واکسنی که مورد تایید امریکا قرار گرفت مدرنا و فایزر بوده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *