گوناگون

معیار های اصلی برای ازدواج چیست؟

معیار های اصلی برای ازدواج چیست؟

در این مقاله به بررسی معیار های اصلی برای ازدواج به طور کامل می پردازیم .

امروزه از دغدغه های هر فردی انتخاب فرد مناسب برای ازدواج است .

این به این معنی است که هر فردی برای انتخاب همسر مناسب در زندگی خود بار ها با افرادی هم صحبت شده و سوالاتی پرسیده است .

برای انتخابی مناسب و ایجاد احتمال کمتر برای مواجه شدن با شکست، افراد باید معیار های درستی را استفاده کنند.

معیار های اصلی ازدواج

حس مسئولیت پذیری

اولین قدم معیار های اصلی برای ازدواج شناخت خود می باشد

از اولین و مهم ترین قدم های ایجاد زندگی مشترک، شناخت بسیار کافی از خود و نیاز های خود از زندگی مشترک می باشد .

در واقع تنها کسی که می تواند به شما کمک کند تا به معیار های مناسب خود پی ببرید، خود شما هستید .

باید خواسته ها و معیار های خود را اولویت بندی کنید و در زمان مناسب برای رسیدن به جواب آن ها با طرف مقابل خود هم صحبت شوید .

علاوه بر این، شما باید از خود اطمینان حاصل کنید که به بلوغ فکری ، فیزیکی، عاطفی  و … رسیده اید و به اصطلاح درک خوبی از زندگی مشترک دارید .

همانطور که می دانید افرادی که قصد وارد شدن به زندگی مشترک را دارند باید از مسئولیت ها و تعهد های زندگی مشترک آگاهی کامل پیدا کنند همچنین باید دلیل مشخص و قابل قبولی برای شروع زندگی مشترک را داشته باشید .

چهار قدم برای انتخاب همسر مناسب:

در معیار های اصلی برای ازدواج همسر مناسب چهار قدم اصلی وجود دارد که هر دو طرف باید این موضوعات را در نظر گرفته و احساس رضایت کامل را داشته باشند .

این چهار مورد عبارتند از :

مشاهده

مصاحبه

مکاشفه

مشاوره قبل از ازدواج

اولین مورد مشاهده که در واقع همان اولین قدم برای شروع یک رابطه است .این امر بسیار مهم استکه شما از لحاظ ظاهری جذب طرف مقابل شده و او را بپسندید .

قدم دوم معیار های اصلی برای ازدواج مصاحبه است که باز هم از مهم ترین قدم های شناخت طرف مقابل می باشد .

در این مرحله باید با طرف مقابل بار ها و بار ها گفت و گو و صحبت کنید تا اطلاعات لازم را برای زندگی مشترک از طرف مقابل به طور کامل درک کنید .

از جمله این اطلاعات شامل وضعیت زندگی، اهداف، سلامتی و مشخصه های رفتاری می باشد .

انجام دادن درست مرحله ی دوم در گرو درست انجام دادن دو مرحله ی بعد نیز هست .

در ادامه ی این مقاله معیار هایی که لازم است شما بر اساس آن ها طرف مقابل را بسنجید ذکر می کنیم .

اولویت های اصلی برای ازدواج

تفاهم در خانواده

جذابیت :

همسر آینده ی شما باید دارای ظاهری جذاب و آراسته باشد .

این موضوع به صورت خواه یا ناخواه برای تمامی افراد مورد توجه قرار می گیرد .این موضوع را در نظر داشته باشید در صورتی که طرف مقابل به اندازه ی کافی از نظر شما جذابیت های طاهری را نداشته باشد ممکن است به مرور زمان در آینده نسبت به او احساس کمتری داشته باشید .

داشتن تفاهم و درک مناسب از یکدیگر :

تفاهم به معنای داشتن عقایدی کاملا یکسان نیست ولی باید بین اعتقادات و احساس های دو طرف تناسبی وجود داشته باشد که در آینده با مشکل مواجهه نشوند .در واقع تفاوت های شما باید به گونه ای باشد که مورد اذیت و آزار طرف مقابل قرار نگیرد و در صورت بروز مخالفت هایی که در تمامی روابط به وجود می آید و هر شخصی دارای نظر و فکر مختلفی است هر دو طرف بتوانند عواطف یکدیگر را به خوبی درک کنند .

مهم ترین معیار ها برای ازدواج :

از مهمترین معیار های اصلی برای ازدواج، اخلاق می باشد .

این موضوع را باید پذیرفت که زندگی با شخصی بد اخلاق یا بی اخلاق( بد دهن، پرخاشگر، شکاک، بدبین، متعصب و …) بسیار دشوار است و باعث آزار و اذیت هر دو طرف می شود که در بعضی موارد نشدنی نیز است .

در نتیجه از این موضوع بسیار مطمئن شوید که طرف مقابل انسانی مهربان، بخشنده، مثبت اندیش، با تربیت و … باشد .این موضوع در آینده و تربیت فرزندان نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

دیدگاه مشابه به زندگی :

شما باید در بحث معیار های اصلی برای ازدواج نقطه نظر های مشابهی به مسائل بنگرید نباید به این گونه باشد که یکی همه ی مسائل را منفی بنگرد و دیگری تمامی مسائل را از دید مثبت نگاه کند !

داشتن باور ها و عقاید و اعتقاد های مشابه :

این مسئله به گونه ای نباشد که یکی مذهبی باشد و طرف مقابل زیاد پایبند به اعتقادات دینی نباشد .این موضوع ممکن است در ادامه ی مسیر باعث بروز مشکلات جدی شود .هر دو طرف باید از نظر دینی همسو و در سطح تقریبا یکسانی باشند .

از معیار های اصلی ازدواج

تفاهم طبقاتی و فرهنگی

توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر :

دو طرف باید درک متقابلی از همدیگر داشته باشند .باید حرفا های مشترک زیادی برای گفتن داشته باشند زیرا بسیاری از مشکلات در روز های فعلی، نداشتن توجه، ارتباط و صحبت زوجین با همدیگر است .

داشتن تعهد و مسئولیت پذیری :

شروع یک زندگی مشترک دردسر ها و مشکلاتی نیز به همراه دارد که ممکن باعث بروز اختلافاتی بین افراد شود .شما باید با این موضوعات به خوبی کنار آمده و بدانید که در قابل تک تک رفتارهایی که همسرتان با شما انجام می دهد مسئول هستید و باید متهعد در کنار همسرتان باشید .

از معیار های اصلی برای ازدواج :

صداقت از دیگر معیار های اصلی در امر ازدواج می باشد .

دروغگویی، پنهان کاری و مخفی کردن موضوعات مختلف از جمله مواردی است که می تواند باعث از بین بردن بنیان خانواه شود .در نتیجه هر دو طرف باید از صداقت و راستگویی برخوردار باشند تا در آینده با مشکلات جدی رو به ور نشوند .

سطح خانوادگی و احترام به آن ها :

خانواه نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندان دارند در نتیجه در صورتی که فرد مورد نظر شما در خانواده ای شریف و با اصالت بزرگ شده باشد به خوبی با خانواده خود می تواند رفتار کند که تا حدودی می توانید تا حدودی از تربیت و ادب طرف مقابل خود مطمئن شوید .

تناسب و برابری از مهمترین معیار های اصلی برای ازدواج :

یکی دیگر از موضوعاتی که بسیار حائز اهمیت است داشتن تناسب نسبی بین دو خانواه از لحاظ فرهنگی، مالی، تحصیلات ، سن، جایگاه اجتماعی، بهره هوشی، زیبایی و …. می باشد .

وجود اختلاف زیاد در هر یک از موارد گفته شده می تواند باعث بروز اختلافات و مشکلات بسیار بزرگی شود .

در آخر این مقاله به این جمع بندی می رسیم که طبق گفته ی روانشناسان دو طرف برای آشنایی و شناخت کامل از معیار های یکدیگر، حداقل بین 6 تا 18 ماه زمان نیاز دارند . برای اطمینان باید از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید و حتی اگر شب عروسی متوجه شدید که مناسب زندگی هم نیستید ، منصرف شده و آینده ی خودتان را تباه نکنید .

از دیگر مقاله های موجود در سایت:

چگونه حال بد خود را به حال خوب تبدیل کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *