وبلاگ-اخبار

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی اگر اتفاق بی افتد باعث جلوگیری جریان خون به مغز می شود . با پاره شدن و یا بسته شدن رگ های مغز فرد دچاره سکته مغزی می شود . اگر جریان خون در مغز به مشکل بخورد و خون رسانی نکند سکته اتفاق می افتد که به آن سکته ایسکمیک و سکته هموراژیک می گویند. اگر خون رسانی در مغز انجام نشود سکته مغزی رخ می دهد.

دلایل هایی که باعث سکته مغزی می شود دیابت  چاقی و نداشتن تهرک اضافه وزن استرس فشار خون بالا و همچنین مصرف بالای الکل از جمله مواردی که منجر به سکته مغزی می شود . رژیم غذایی و تغذیه مناسب بر سلامت انسان نقش به سزای دارد شما می توانید با مصرف سبزیجات میوه و حبوبات میزن سلامتی بدن خود را بالا ببرید بهتر است از غذاهای چرب و پر نمک و همچنین کالری بالا خود داری کنید .

نباید در مصرف قرص زیاده روی کنید. استفاده از دارو ها برای جلوگیری از بارداری و یا هرمونی هم ممکن است به بدن شما اسیب بزند و منجر به سکته مغزی شود. در بعضی از خانواده ها و ژنتیک ها علائم سکته مغزی وجود دارد.

"<yoastmark

علائم سکته مغزی از چیست ؟

اگر شما به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیلی احساس کنید که نیمی از بدن شما بی حس و لمس است سریعا به یک متخصص مراجعه کنید. مشگلات در بینایی و تغییرات در چشم سردرد های ناگهانی نداشتن تعادل در راه رفتن و سرگیجه احساس سردرگرمی و یا مشکل در صحبت با دیگران همچنین به هم خوردن سیستم بدن مثل تب حالت تهوع سکسه همه این موارد می تواند از علائم سکته مغزی باشد .

یکی از بیشترین سکته های مغزی هموراژیک است این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که عروغ خونی تضعیف و یا پاره شود که باعث خون ریزی مغزی خواهد شد .و در اخر منجر به مرگ انسان می شود .سکته ایسکمیک بیشترین امار سکته در سال است. که با ایجاد لخته خون در مغز اتفاق می افتد .این لخته ممکن است از نقاط دیگر بدن شروع و گسترش یابد تا به مغز برسد و در نتیجه منجر به سکته مغزی شود.

سکته مغزی چیست ؟

از جمله بیماری هایی  که در ابتدا بسیار شدید و خطر ناک است اما با گذشت زمان و بهبود آن توسط پزشک بهتر خواهد شد .بیماری ها اثر منفی بر روی انسان و زندگی هر شخص می گذارد .و ممکن است باعث مشکلات جسمی روانی و فیزیکی در فرد بشود .

علائم سکته مغزی چیست ؟

این نوع بیماری بدون هیچ دردی و به طور ناگهانی پدید می آید. ممکن است علائم سکته در چند ساعت بیشتر شود و یا کاملا از بین برود . همچنین نوع شدت سکته به این که در کدام قسمت و چه مقدار از بافت های مغز را در گیر کرده است بستگی دارد . بیشترین امار سکته در خواب اتفاق می افتد .

شایع ترین علائم سکته مغزی چیست ؟

  • سردرد های ناگهانی
  • نابینایی
  • مشگلات در عضلات صورت
  • بی حس شدن دست یا پا در نیمی از بدن یا هر دو طرف
  • اختلال در تکلم
  • احساس گیجی

"<yoastmark

بی حسی بدن و یا سوزن سوزن شدن در قسمت پا و دست ها و یا کامل فلج شدن از جمله نشانه های سکته است .ضعف در عضلات باعث کج شدن و یا شل شدن صورت می شود و فرد در صحبت کردن به مشکل بر می خورد.

بعد از سکته هر شخص در راه رفتن دچاره مشکل می شود. و یا توانایی و قدرت برای بلند کردن اجسام را نداشته باشد .و همچنین در بینایی فرد مشکل ایجاد می کند.  البته همه این موارد از نشانه های سکته مغزی نیست از دست دادن هوشاری ممکن است برای افرادی که به تازگی سکته کرده اند یاد اوری گذشته سخت باشد. یکی از بدترین آن ها متوجه نشدن حرف ها و مطالب است . فرد نمی تواند چیزی را بخواند و یا متوجه آن شود و حتی نمی تواند افکار و احساسات خود را بیان کند.

این بیماری موجب ترس ناراحتی و اضطراب برای فردی که به تازگی سکته کرده است شود و این موضع بر اطرافیان هم تاثیر منفی خواهد گذاشت. اگر یکی از رگ های خون ضعیف و پاره شده باشد موجب سکته مغزی می شود .

سکته مغزی چیست ؟ و چه کسانی به سکته مغزی دوچاره می شوند ؟

بعد از ناراحتی قلبی و سرطان بیشترین امار مرگ در سکته مغزی است. این بیماری محدوده سنی ندارد و به سراغ کم سن و سال ترین و یا بزرگ ترین انسان ها برود  .اما بیشترین کسانی که در معرض خطر قرار دارند افراد سن بالا هستند .متخصصان می گویند کنترل فشار خون باعث می شود تا 40 درصد از خطر سکته مغزی در هر فرد را کاهش دهد و اما افرادی که سیگار می کشند بیشتر از بقیه مردمان معمولی در معرض سکته مغزی هستند .

بیشتر افرادی که به سکته مغزی دچار می شوند فوت می کنند و اما بیمارانی که بهبود می یابند دچاره عوارض بعد سکته می شوند .یکی دیگر از عوارض سکته مغزی ناتوانی و نداشتن قدرت برای انجام کار های خود است به همین دلیل وابسته به اطرافیانشان می شوند .

"<yoastmark

تمرینات ورزشی برای سکته مغزی چیست ؟

پزشکان برای بازگشت قدرت و توانایی فردی که به تازگی سکته کرده است ورزش را در برنامه روزانه شما قرار می دهد .بیش ترین مقدار تمرکز در ورزش حرکات دست و پا راه رفتن است که به شما کمک می کنند با استفاده از واکر و عصا بتوانید راه بروید .البته سکته مغزی اغلب با دارو قابل درمان است .هدف اصلی از استفاده از این قرص و دورها جلوگیری از لخته شدن خون است و همچنین باعث متعادل کردن فشار خون هم می شود .

فیزیوتراپی یکی دیگر از روش های بهبود و بازگشت توانایی فرد است .این روش از خشک شدن عضلات جلو گیری می کند .البته زمانی این درمان نتیجه مثبت می هد که با برنامه ریزی مناسب و تشخیص دکتر تجویز شود .فیزیوتراپی روش درست راه رفتن و انجام حرکات را به شما آموزش می دهد . بعد از رد کردن سکته مغزی تعداد محدودی از افراد بهبود می یابند.

برای مشاهده بیشتر از سایت و اطلاعات مربوط به لوازم پزشکی کلیک کنید .مان می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *